Stále častější požadavky firem na řešení v cloudu mě přiměly absolvovat certifikaci Amazon Web Services

1. 3. 2021clock Architektura - 3 minuty čtení

Solution architekt Maroš Vongrej, je součástí našeho týmu 3 roky. Během této doby se mu podařilo získat již třetí certifikaci. Po úspěšné certifikaci TOGAF 9 Foundation a Certified si vybral Amazon Web Services (AWS) na úrovni Certified Solutions Architect – Associate, na kterou se začal připravovat loni na jaře.

Co všechno obnášela příprava i certifikace samotná? Odpovědi najdete na následujících řádcích v rozhovoru.

Máš za sebou certifikaci TOGAF 9. Proč sis nyní vybral AWS Certified Solutions Architect – Associate?

TOGAF slouží jako obecný framework pro návrh architektury, řízení životního cyklu či změn architektury. Obecně mi pomáhá s orientací v úvodních krocích, na které mám jako architekt na začátku projektu myslet a také v dalších fázích projektu. Z praxe či TOGAF školení jsem měl obecnou znalost jak by se měly produkty navrhovat a jakých metodik by se měly držet, zatímco AWS certifikace je více prakticky zaměřená na samotné technické řešení či funkcionality služeb. V současné době se navíc stále více preferují cloudová prostředí a většina řešení se vyvíjí právě s využitím AWS, pro studium jejich cloudových služeb a tuto certifikaci jsem se rozhodl já, nebo v Microsoft Azure. Dalším důvodem bylo získání know how, které v KOMIXu využijeme na projektech při návrhu architektury a také při konzultaci s vývojáři.

Připravoval ses několik měsíců a vyplatilo se. Jak certifikace probíhá?

Kurz jsem začal na jaře 2020 a studiu jsem věnoval zpravidla večery. Od října jsem se začal připravovat na závěrečný test intenzivněji. Pokud by se mi totiž zkouška nepovedla, musel bych absolvovat celý kurz znovu. Takže jsem nechtěl nic podcenit. ☺ Samotný test probíhal online za přísných omezení (prázdná místnost, žádné občerstvení, papíry, tužky či mobil). Tuto možnost jsem ale i za těchto podmínek ocenil, protože jsem mohl být ve vlastním prostředí doma a nemusel jsem do testovacího střediska.

    Příprava na AWS certifikaci je specifická. Aktuálně není k dispozici výběr kurzů ve školícím středisku jako u jiných školení. Nejedná se totiž o interaktivní kurz se školitelem, ale probíhá formou samostudia prostřednictvím videokurzů či literatury od jiných architektů. Zároveň má Amazon velmi dobře zpracovaný webový portál, kde jsou podklady ke studiu k dispozici. Výhodou je také možnost vytvořit si účet v rámci AWS Management Console, kde jsou dostupné veškeré služby po dobu 1 roku zdarma, takže jsem mohl jednotlivé nástroje zkoušet i v praxi.

Certifikaci jsi úspěšně složil v prosinci. Vidíš už její přínos v praxi?

V rámci projektů pro Škoda Auto připravujeme různé technické dokumentace a návrhy architektury, ve kterých certifikaci využiji jak při návrhu, tak při jejich validaci a revizi dokumentů. Interně nám pak získané znalosti pomáhájí při projektech, ve kterých využíváme cloudová řešení a cloudové platformy.

Co bys doporučil zájemcům o AWS certifikaci?

Certifikace je vhodná pro vývojáře, kteří vyvíjí v cloudovému prostředí a také architektům, kteří chtějí navrhovat produkty s využitím této platformy. Dovolím si říct, že v dnešní době je alespoň high-level znalost cloudů pro architekta prakticky nutností.

    Certifikace je platná 3 roky, takže je nutné si ji před vypršením této doby obnovit a složit nový test. I z toho důvodu je naprosto zásadní nadále udržovat své znalosti a sledovat novinky. Doporučuji sledovat například youtube kanál A Cloud Guru, kde naleznete týdenní přehledy novinek nebo oficiální youtube kanál Amazon Web Services.

Pokud zvažujete v rámci Amazon Web Services některou z certifikací nebo vás zajímá téma architektury cloudových řešení, věříme, že vám rozhovor odpověděl na otázky, které si možná kladete.

Sdílet:

Autor článku

Zuzana Matějková

Zuzana Matějková