Přesun do cloudu bez správy, plánu a strategie

17. 2. 2022clock Architektura - 3 minuty čtení

Pořídit potřebnou infrastrukturu je v cloudu velmi snadné. Stejně snadná je ztráta kontroly nad zabezpečením a náklady. Proto je extrémně důležité využívání zdrojů, bezpečnost a náklady monitorovat. Ideálně automatizovaně pomocí alertů, které hlásí dosažení určitého čerpání.

Každá firma by také měla mít jasně určenou osobu, která odpovídá za konkrétní oblast v cloudu.

 • Situace ve firmě:
 • Založili jsme si prostředky v různých regionech dle nejvýhodnější ceny pro daný prostředek. Překvapily nás následně náklady na přenosy dat mezi regiony.

   Komix radí řešení:

    Vhodnost stanovení strategie primárního region dle business požadavků společnosti ve kterém budou cloudové prostředky provozovány.

    • Situace ve firmě:
    • Založili jsme si prostředky a chodí nám faktury. Bohužel nevíme, komu prostředky patří, abychom mohli náklady vhodně rozúčtovat.

      Komix radí řešení:

       Zvolte si návodnou metodiku označení prostředků. A rovnou při založení je označte, následně snadno určíte, komu prostředek náleží.

       • Situace ve firmě:
       • Před samotným projektem jsme realizovali odhad nákladů. Překvapily nás však náklady služeb uchovávající telemetrická data pro následné vyhodnocení.

         Komix radí řešení:

          Již při návrhu řešení je nutné se zamýšlet, jaká data, po jakou dobu a v jaké granularitě budeme pro zpětné vyhodnocení (např. chyb) potřebovat. Úvodní nastavení pro tyto služby není optimální a z daného důvodu doporučujeme věnovat těmto službám značnou pozornost.

           Z našich zkušeností lze ušetřit náklady také:
           – využitím samotné doby uchovávání dat,
           – nastavením granularity,
           – konfigurací na straně klienta, který daná data do této služby odesílá.

           Sdílet:

           Autor článku

           Martin Janček

           Martin Janček