.NET framework: Od analýzy IT požadavků k vývoji kódu

13. 3. 2020clock Vývoj, Život v KOMIXu - 3 minuty čtení

Co se skrývá za prací .NET vývojáře a jaká je jeho role v projektech? Vyzpovídali jsme naše kolegy, abychom zjistili, co všechno jejich práce obnáší.

Většina lidí považuje práci vývojářů za značně samostatnou, opak je ale pravdou. Týmová spolupráce je pro vývojáře klíčová. Ke své práci totiž často potřebují vstupy dalších členů týmu.

Jak vypadá workflow projektů?

První kontakt se zákazníkem získává vývojář zpravidla prostřednictvím IT analytiků nebo projektových manažerů. Ti vytváří mantinely požadavků na vývojáře. Začíná se preanalýzou projektu, během které zjišťují, zda je požadavek realizovatelný, jaká je náročnost realizace a smysluplnost či možnost návrhu jiného řešení. V některých případech, zejména když je třeba upřesnit zadání, se vývojáři zapojují již do analýzy požadavků. Vývojář a analytik jsou proto stále v kontaktu.

Ve chvíli, kdy jsou požadavky a zadání jasně dané a odsouhlasené s klientem, začíná práce vývojáře. Ten postupně programuje jednotlivé kroky podle zvolené metodiky. Hotovou práci předává vývojář testerovi. Pokud tester nalezne bugy, reportuje je zpět vývojáři, který je řeší. Na konci vývojář odevzdá hotový kód, který je otestovaný a v pořádku.

Jaká je pracovní náplň vývojářů v KOMIXu a na jakých projektech pracují? Přečtěte si odpovědi našich kolegů.

Na jakých projektech pracuješ?

Miroslav Bachleda: V Komixu pracuji 7 let a celou dobu se věnuji projektu pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). V tuhle chvíli například řeším v rámci preanalýzy požadavek od IT analytika, který potřebuje zjistit, jaké dopady bude mít rozšíření políčka: Název organizace. Doposud mohl být název organizace dlouhý 150 znaků. Klient nyní chce 2000 znaků. Rozšíření v jedné aplikaci má dopad na celý ekosystém, proto je mým úkolem zjistit, jaké dopady bude rozšíření mít.

Josef Hanousek: V tuto chvíli pracuji na 4-5 projektech. Snažím si proto organizovat čas tak, abych mohl věnovat celý den jednomu projektu a vyřešil složitější úkony.

Miroslav Kopecký: Pracuji na více projektech současně. Momentálně na dvou. Jeden je v dokončovací fázi a na druhém začínám. Jedná se o projekty pro zdravotní pojišťovny a ČSSZ. Na každém projektu dělám mírně odlišnou práci. K tomu ještě zajišťuji další obecnější věci ohledně vývoje pro .NET, jako třeba dohled na projekty, podporu vývojářům, shánění licencí, zajišťování certifikací a mnoho dalších činností.

Kdo výsledky tvé práce využívá v praxi ?

Miroslav Bachleda: V případě našeho projektu se jedná o zaměstnance ČSSZ. Když například jdete na úřad a komunikujete s úředníkem za přepážkou, který si v průběhu zapisuje do počítače. Prostředí, kam píše, je právě moje práce.

Josef Hanousek: V mém případě se nejedná o veřejné webové stránky, ale o nástroje, se kterými pracují instituce v rámci interního systému. Výsledky mé práce používají tedy zejména zaměstnanci a jedná se například o intranety.

Miroslav Kopecký: V případě ČSSZ jsou uživatelé zaměstnanci na pobočkách nebo na centrále, kteří se systémem pracují. Pro nás je tam ale zástupcem uživatele garant systému a metodici, kteří dbají na to, aby byl software v souladu s právními požadavky dle zákonů a tak podobně. V jiných projektech jsou uživatelé například návštěvníci webových stránek, takže v podstatě veřejnost.

Co považuješ za nejzajímavější oblast své práce?

Miroslav Bachleda: Líbí se mi, že mám možnost účastnit se procesu preanalýzy a jsem aktivní ve všech fázích projektu. Díky tomu mám o projektu větší přehled a vidím ho v souvislostech. Celkově mi vyhovují jak projekty, tak způsob práce.

Josef Hanousek: Baví mě zefektivňovat, optimalizovat a vylepšovat. Když projekt potřebuje zefektivnit nebo zrychlit práci s velkým objemem dat, jsem nadšený.

Miroslav Kopecký: Líbí se mi pestrost práce, kterou mám. Jsem v Komixu od roku 2012, kdy jsem nastupoval jako senior vývojář. Později jsem se posunul na vedoucí pozici .NET týmu a od té doby působím na této pozici i v rámci expertního týmu. Takže se nevěnuji jen čistě vývoji, ale i mnoha dalším činnostem

Chcete se s námi podílet na zajímavých a smysluplných projektech?

Sdílet:

Autor článku

Zuzana Matějková

Zuzana Matějková