Java programátorka Andrea Vataščinová: do světa IT mě přivedlo psaní algoritmů

17. 6. 2020clock Vývoj, Život v KOMIXu - 3 minuty čtení

  Svět technologií dávno nepatří jen mužům a v Komixu jsme rádi, že se nám stále více daří podporovat genderovou diverzitu. Jednou z našich expertek je Andrea Vataščinová.

  Andrea je součástí naší Komix party už 20 let. Věnuje se vývojářským a dalším technologicky zajímavým projektům. V současné chvíli se nejvíce specializuje na projekty spojené se systémovými integrátory a nově také RPA (Robotic Process Automation). Kdysi začínala na projektech Java vývoje, kterým se v menší míře věnuje stále.

  O tom, co Andreu přivedlo do světa IT a s jakými technologiemi nyní pracuje nám prozradila v tomto rozhovoru.
  Co tě přivedlo k práci v IT ?

  Moje první setkání s výpočetní technikou a programováním bylo během studia na gymnáziu v rámci experimentální výuky. Protože mě bavilo programování, tedy spíše psaní algoritmů na papír (počítače byly jen ve „výpočetních střediscích“), rozhodla jsem se pro studium oboru Elektronické počítače na Elektrotechnické fakultě Slovenské vysoké školy technické v Bratislavě. Po ukončení studia jsem se seznámila s programovacím jazykem Java, kterému se věnuji doteď.

  Čemu se v Komixu věnuješ?

  Do Komixu jsem nastoupila na pozici Java programátorky v roce 2000. S postupem času a vývojem technologií jsem získávala více zkušeností a postupně jsem se dostala i k jiným činnostem jako je například systémová integrace.

  Nejnovější oblast, o kterou se v Komixu zajímám, je robotická procesní automatizace (RPA). Člověk, který vstupuje do procesu zpracování dat pomocí výpočetních systémů, často dělá činnosti, které jsou rutinní a monotónní. A právě technologie RPA umožňuje nahradit člověka při těchto činnostech a dává mu tím prostor věnovat se sofistikovanějším úkolům.

  K čemu slouží systémový integrátor?

  V praxi se používá mnoho systémů, například systém účetní, daňový, skladový, různé evidence. Data, zpracovávaná v těchto systémech, jsou v mnohých případech stejná nebo podobná, nebo spolu nějakým způsobem souvisí. Z toho důvodu vzešla myšlenka, že by jednotlivé systémy mezi sebou mohly komunikovat. Ovšem aby mohly komunikovat, musí existovat něco, co dokáže převést data z jednoho systému do takové formy, aby jim rozuměl i jiný systém. To je úlohou systémové integrace.

  S jakými technologiemi pracuješ?

  Na integraci se používají principy SOA (Service Oriented Architecture), kde dochází ke komunikaci na základě služeb, které jsou vystaveny na jednotlivých systémech. Součástí moderních integračních řešení je Enterprise Service Bus (ESB), který stojí „uprostřed“ mezi různými systémy. Jednotlivé systémy nekomunikují mezi sebou napřímo, ale pomocí tohoto “prostředníka”, který zajistí přenos dat do cílového systému. V některých našich projektech integrace se používá ESB společnosti WS02.

  Co považuješ za nejzajímavější oblast své práce ?

  Baví mě pestrost projektů, analýza procesů a také algoritmy řešení. V Komixu se podílím na zajímavých projektech a důležitou roli hrají také vstřícní kolegové, komorní prostředí kanceláře a další benefity (práce z domova, firemní cvičení, ovoce, výborná káva), které Komix poskytuje.

  Chcete se s námi podílet na zajímavých a smysluplných projektech?

Sdílet:

Autor článku

Zuzana Matějková

Zuzana Matějková