Business analytika v praxi: praktický průvodce pro manažery

3. 2. 2021clock - čtení

Naše kolegyně Veronika Chramostová je spoluautorkou nové knihy „Business analytika v praxi“, kterou pro vás chystala spolu s Janem Pourem a Martinem Potančokem téměř rok a půl. Kniha je praktickým průvodcem pro manažery, kteří by rádi měli k dispozici všechna data pro svoje rozhodování a nejsou si jisti tím, co všechno je k jejich získání třeba podstoupit.

Na co se můžete v knize těšit?

Vyzpovídali jsme Veroniku, která nám přiblížila, jak spolupráce autorů a kniha vznikala a co v ní najdeme.

Jak se zrodil plán napsat knihu?

V BI tématu jsem zhruba 14 let a za tu dobu jsem viděla několikero trendů, změn, vln a podobně. Přesto však existuje něco jako GNU, které je neměnné. Existují opakující se otázky, které je třeba při implementaci řešit a které se někdy opomíjejí. No a tak jsem si začala sbírat podněty s cílem je v budoucnu sepsat, sjednotit a učesat tak, aby i druzí mohli mít ze sběru zkušeností užitek.

V čem je tato kniha odlišná od jiných BI knih?

Kniha se primárně soustředí nejen na propojení technického pohledu na byznys analytiku s uživatelským, ale zejména pak s tím, který vychází z byznysu samotného. Jazyk majitele firmy, který potřebuje znát informace plynoucí z dat o svém podnikání, je odlišný od jazyka analytika, stejně jako se od obou liší jazyk realizátora analytiky. Souběžně se v tématu byznys analytiky při jeho implementaci objevují opakující se úskalí, která je třeba si uvědomit už na začátku a to všechny zúčastněné strany.

Co Ti přišlo nejtěžší v rámci psaní a dotažení publikování knihy?

Knihu jsme psali v týmu. Jelikož jsem paralelně psala i jinou knihu z úplně jiné oblasti, kde jsem jedinou autorkou, mohla jsem porovnávat výhody a nevýhody toho, když člověk píše sám anebo jako kolektiv autorů. Nejtěžší pro mne ale nakonec bylo přepínat se v obou těchto světech mezi sebou. Těžké pro mne bylo pak taky čekání poté, co jsme odevzdali rukopis, než kniha projde veškerým dalším procesem od korektury počínaje po grafické vyladění. Jsem netrpělivá, takže tahle fáze pro mne byla náročnější. Knihu jsme psali zhruba rok, celkový čas od společné domluvy až po vydání byl 18 měsíců.

Na základě čeho vzniklo autorství s Martinem Potančokem a Janem Pourem?

S kolegy se známe dlouho, oba pracují na půdě VŠE, se kterou má Komix úzkou spolupráci. Jmenujme například každoroční BI akademii, kde je Komix nedílnou součástí v tématu Self Service BI.

Komu je kniha primárně určená?

Kniha je určena všem, kteří se chtějí podívat na byznys analytiku jako na komplexní téma, které se rodí na základě potřeby byznysu a vrcholového managementu, ale potřebuje v sobě integrovat role velmi komplexní. Může si ji pořídit jak majitel firmy, tak člověk, který pracuje denně s analytickými výstupy nebo ten, kdo byznys analytiku pro konkrétní firmu naopak tvoří. Kniha je určena jak pro studenty VŠE, tak pro širokou veřejnost

Chtěla bys vzkázat něco budoucím čtenářům vaší knihy?

Doufám, že všichni, kteří se rozhodnout knihu přečíst, v ní naleznou odpovědi v komplexnosti na byznys analytiku a bude jim užitečným pomocníkem.

Sdílet:

Autor článku

Zuzana Matějková

Zuzana Matějková